33,00 zł
Miód akacjowy wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru kwiatu robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia L.) potocznie zwanej akacją, a w świecie pszczelarzy białą lipą. Robinia akacjowa jest drzewem powszechnie występującym w Polsce. Robinia znana jest od wieków, a jej ekspansywność i popularność sprawiła, że występuje niemal w każdym zielonym i zadrzewionym obszarze. Popularności drzewa dorównuje popularność miodu akacjowego.
Opis
Ponieważ miód akacjowy obok miodu lipowego, jest jednym z miodów, po które sięgamy najczęściej, jest także miodem często produkowanym na skalę przemysłową i fałszowanym. Taki „podrobiony” miód pozbawiony jest swoich drogocenny właściwości zdrowotnych. Dlatego by cieszyć się prawidłowym działaniem miodu zawsze wybieraj tylko taki, który powstał w sposób naturalny. Czym różni się naturalny miód akacjowy od tego chemicznego, produkowanego masowo? Tradycyjny miód powstały z kwiatów robinii akacjowej charakteryzuje się bardzo jasnym żółtawym kolorem. W postaci płynnej miód bywa nawet przejrzysty, przez słoik można dostrzec przedmioty znajdujące się za nim. Po procesie krystalizacji zmienia barwę na kremową. Także sam proces krystalizacji pozwala również potwierdzić autentyczność miodu. W przypadku naturalnego miodu akacjowego, proces ten trwa bardzo długo, co najmniej kilka miesięcy. Istotny jest również zapach, po otwarciu słoika z naturalnym miodem powinniśmy wyczuć delikatny zapach kwiatów akacji. Smak miodu akacjowego jest bardzo łagodny, głównie słodki, jeśli zatem wyczujesz w nim jakieś mocne, wyraźne akcenty smakowe, przede wszystkim kwaśne lub goryczkowe to znak, że najprawdopodobniej nie jest to naturalny miód akacjowy.
Miód akacjowy już od dawna jest szeroko stosowany, swoją popularność zawdzięcza zarówno dostępności jak i właściwością prozdrowotnym.
Miód akacjowy – właściwości
- Miód akacjowy jak większość miodów, w swoim składzie zawiera witaminy i składniki mineralne, jednak ich ilość jest mniejsza niż np. w miodzie nawłociowym. Dlatego, w przeciwieństwie chociażby do miodu lipowego, nie wykazuje silnych właściwości antybiotycznych i nie sprawdzi się tak dobrze w łagodzeniu objawów przeziębienia.
- Dlaczego więc warto jeść go regularnie? Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych, miód akacjowy to panaceum na zmęczenie. Jego codzienne spożywanie zalecane jest szczególnie osobom przepracowanym, przemęczonym, narażonym na duży wysiłek fizyczny jak i umysłowy. Sprawdzi się również u osób zmagających się z silnym stresem oraz cierpiących na zaburzenia snu, w tym na bezsenność. Ma bowiem potwierdzone właściwości odprężające i rozluźniające.
- Może sprawdzić się równie jako środek nawilżający dla gardła i strun głosowy, dlatego szczególnie osoby pracujące głosem, np. nauczyciele powinni pamiętać o jego regularnym spożywaniu.
- Ze względu na swoje działania łagodzące, miód akacjowy znajdzie zastosowanie także u osób cierpiących na dolegliwości ze strony układy pokarmowego.
- Miód akacjowy bywa także stosowany zewnętrznie, chociażby w formie naturalnego balsamu na popękane usta czy wysuszoną skórę dłoni.
Zalety stosowania miodu akacjowego
- Ze względu na swój bardzo słodki smak, jest idealnym zamiennikiem białego cukru. W postaci płynnej doskonale rozpuszcza się w płynach dlatego może stać się naturalnym słodzikiem napojów.
- Można go dodawać do deserów, owsianek czy spożywać jako zdrową polewę do naleśników lub pancakeów. Stosujemy go także jako składnik dresingów do sałatek owocowych i warzywnych.
- Zalecany do spożywania przez cały rok, zarówno przez dzieci jak i osoby dorosłe oraz seniorów.
- Doskonale sprawdzi się jako nośnik oleju z czarnuszki, jego słodki smak i kwiatowy zapach pozwolą zniwelować charakterystyczny smak czarnuszki. Tę metodę szczególnie polecamy dla dzieci.
Informacje dodatkowe
Waga | 650g, 1250g |
---|
Gosia –
Uwielbiam!!
Tomasz –
Prawdziwy, świetny smak i zapach, przyszedł płynny, po tygodniu pełna krystalizacja. Miałem frajdę i po raz pierwszy mogłem zobaczyć przebieg krystalizacji miodu. Polecam.
Xtoria33 –
po raz kolejny zamawiam z tej pasieki 🙂