Len jest znany w Polsce od stuleci i już nasi przodkowie doskonale zdawali sobie sprawę z jego niezwykłego wpływu na ludzki organizm. W ostatnich latach panuje jednak wielka moda na superfoods, a w związku z tym olej lniany przeżywa prawdziwy renesans. Jak kupić dobry, jakie ma właściwości i jak go stosować?

Jak kupić dobry olej lniany i jak go przechowywać?

Moda na stosowanie oleju lnianego sprawiła, że coraz więcej producentów decyduje się na dołączenie go do własnej oferty. Nie da się jednak ukryć, że olej olejowi nierówny. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem oleju lnianego? Przede wszystkim na etykietę, na której powinny znajdować się szczegółowe informacje o produkcie. Dobry olej lniany powinien składać się wyłącznie z oleju i to tłoczonego na zimno, ponieważ ochronna temperatura podczas tłoczenia sprawia, że wciąż jest bogaty we wszystkie składniki odżywcze. Ponadto Ole ten powinien być w przyciemnianej butelce i w chłodnym miejscu. W domu również powinno się go przechowywać w lodówce, ponieważ w ciepłym miejscu bardzo szybko się psuje.

Jakie właściwości ma olej lniany?

Olej lniany wyróżnia się przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach, które regulują poziom złego cholesterolu w organizmie, redukują stany zapalne i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz wspomagają pracę układu nerwowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że olej lniany działa bardzo dobrze na perystaltykę jelit, a wspomagany metabolizm przyśpiesza utratę zbędnych kilogramów i pozwala na zachowanie smukłej sylwetki.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany wyróżnia się żółtą barwą i orzechowym posmakiem, w związku z czym z powodzeniem można dodawać go do wszelkich potraw serwowanych na zimno, takich jak caprese z pomidorów i bazylii, sałatki czy surówki. Może być również dodatkiem do mięs, ale nie wolno poddawać go obróbce termicznej, jeśli zależy nam na jego właściwościach. Wiele osób decyduje się również na przyjmowanie oleju lnianego bezpośrednio. Wówczas warto pić kilka łyżek stołowych oleju codziennie na czczo.

Dodaj komentarz