Olej lniany to rodzaj oleju dietetycznego, który jest wytwarzany z nasion lnu. Zawiera dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: kwas alfa-linolenowy (ALA) i kwas linolowy. Olej lniany jest często stosowany jako suplement diety w celu obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, choć badania nad jego skutecznością u ludzi przyniosły mieszane wyniki.

 Olej lniany jest dobrym źródłem tłuszczów omega-3.

Olej lniany jest dobrym źródłem tłuszczów omega-3. Omega-3 są znane jako korzystne dla serca, zdrowia mózgu i zmniejszenia stanu zapalnego.

Olej lniany jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA), który może być przekształcony w EPA i DHA-dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3, które są powszechnie spotykane w suplementach oleju rybnego. Wykazano, że ALA pomaga poprawić poziom ciśnienia krwi, a także zmniejszyć stan zapalny u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą zapalną jelit (IBD).

 Olej z nasion lnu może pomóc obniżyć zły cholesterol i wspomóc utratę wagi

Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są znane z tego, że pomagają obniżyć poziom cholesterolu i wspomagają utratę wagi. Tłuszcze omega-3 odgrywają również rolę w rozwoju mózgu, więc dodanie oleju lnianego do diety może być szczególnie korzystne dla kobiet w ciąży, które chcą zapewnić prawidłowy rozwój mózgu swojego dziecka.

Wykazano, że olej lniany obniża poziom złego cholesterolu nawet o 20%, gdy jest przyjmowany codziennie przez dwa miesiące lub dłużej (1). Dokładny mechanizm stojący za tym efektem nie jest znany, ale wydaje się prawdopodobne, że wyniki te są spowodowane przynajmniej w pewnym stopniu wysoką ilością ALA zawartego w oleju lnianym – rodzaj kwasu tłuszczowego, który może być przekształcony w EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), oba uważane za niezbędne, ponieważ są wymagane przez nasze ciała, ale nie mogą być wytwarzane samodzielnie.

Niektóre dowody sugerują, że olej lniany może poprawić objawy łagodnego przerostu prostaty (BPH)

Olej lniany był badany pod kątem jego wpływu na BPH. W małym badaniu opublikowanym w Journal of Clinical Gastroenterology, naukowcy przyjrzeli się wpływowi oleju lnianego na mężczyzn z objawami BPH.

Wyniki wykazały, że po trzech miesiącach mężczyźni, którzy przyjmowali olej lniany, mieli poprawioną funkcję prostaty i zmniejszone objawy związane z BPH (takie jak trudności w oddawaniu moczu i częstotliwość). Jednak potrzeba więcej badań, zanim będziemy mogli definitywnie stwierdzić, czy olej lniany jest skutecznym lekiem na łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH).

 Istnieją pewne dowody, że olej lniany może pomóc obniżyć ciśnienie krwi

Istnieją pewne dowody na to, że olej lniany może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi i u osób z normalnym ciśnieniem krwi.

Ogólnie rzecz biorąc, olej lniany jest dobrym wyborem dla osób, które chcą dodać więcej tłuszczów omega-3 do swojej diety. Może być stosowany w gotowaniu i pieczeniu, jak również przyjmowany doustnie jako suplement. Najlepszym sposobem na uzyskanie korzyści z oleju lnianego są źródła żywności, a nie suplementy, ponieważ mają one inne składniki odżywcze, które mogą pomóc w ochronie przed chorobami serca (takie jak błonnik) lub zapobiec rakowi prostaty.

Dodaj komentarz